Fuji Electric's FH3000U1 Front-End Power Supply
FH3000U1 front-end power supply in 1U form factor with DSP technology provides 48 V/3000 W from 180-264 Vac, is 95% efficient at 50% load, and has a power density of 33 W/in.3 at 3000 W. It has ac input over-voltage and under-voltage protection, variable fans, dc output over-voltage, over-current and short-circuit protection, remote sense, remote on/off and over-temperature protection.